Zpět

Ahoooj! Dobro došli na Jadran.

Kolemjdoucí se zdraví ahoj, v restauracích vám nabízejí české menu, občas kolem projde někdo v ponožkách a sandálech. V létě je tu krásně teplo a taky docela levně. O jaké zemi, že se tady mluví? Zní to jako Česko, ale není to Česko. Většina z vás už správně tuší, že se jedná o jednu z nejčastěji navštěvovaných destinací Čechů, Chorvatsko.

Autem to není úplně daleko, a můžete si vybrat, zda chcete dovolenou trávit v hotelovém rezortu, stanu, či v jednom z oblíbených apartmánů, kde si můžete i sami vařit.

Někomu se cesta na Jadran může zdát jako nuda a klišé, ale opak je pravdou. V Chorvatsku je totiž jedno z nejkrásnějších a nejčistších moří v Evropě, úžasná příroda a příjemní místní. Kam vyrazit, abyste si Chorvatsko co nejvíce užili?

Split

Split je největší město na chorvatském pobřeží. Jedná se o přístav, kde najdete nejen krásné pláže, ale také spoustu památek. Nejznámější je Diokleciánův palác, který je dokonce na seznamu UNESCO, či secesní budova Rybího trhu na ulici Marmont.

Istrie

Istrie je velký poloostrov ležící na severovýchodě Chorvatska, jehož pobřeží lemují ty nejmodernější hotely. Pláže jsou zde skalnaté a vstupy do moře často trochu strmé, proto dávejte dobrý pozor, když se rozhodnete vykoupat. Na Istrii se doporučujeme projet do jejího největšího města Pula. V Pule naleznete nejrůznější římské památky včetně amfiteátru. Na prohlídku Puly doporučujeme vyhradit více dní.

Dalmácie

Dalmácie leží jak na území Chorvatska, tak na území Černé Hory a jedná se o historickou oblast. Kromě pevniny ji tvoří i známé ostrovy jako Brač, Korčula nebo Hvar. Území láká na zachovalá starobylá městečka na pobřeží a rybářské vesničky s kamennými domy. Hlavní dominantou jsou ale nádherné dlouhé pláže s azurově modrým mořem. Pokud si budete chtít užít i trochu toho městského ruchu, doporučujeme navštívit Zdar, Split nebo Dubrovník. Místní diskotéky určitě ocení mladí turisté.

Lokrum, aneb prokletý ostrov

Ne úplně známý ostrůvek Lokrum se nachází několik málo minut lodí od centra Dubrovníku. Původně se zde nacházel benediktinský klášter, jehož zbytky můžete jako turisté navštívit. Místní legendy tvrdí, že je ostrov prokletý. Prý kvůli tomu, že byl klášter prodán soukromým majitelům. Traduje se strašidelná historka o rakouském arcivévodovi Maxmiliánu Habsbuském, který byl zastřelen v Mexiku. Pláč jeho ženy je prý doseud slyšet v zahradách.

Dnes je místo přírodní rezervací a oblíbeným cílem návštěvníků Dubrovníku i zdejších obyvatel.

A co pojistka?

Přestože se v Chorvatsku můžete cítit kvůli mnoha okolnostem, jako doma, nezapomeňte, že se nacházíte za hranicemi a je tak potřeba pořídit si cestovní pojištění. Náhlé úrazy by vás mohly vyjít pěkně draho. Kamenité a skalnaté pláže jsou sice krásné, ale zraněním se zde bohužel často „daří“. Zvažte, zda se zde jedete jen rekreovat, nebo budete podnikat i sportovní aktivity, či něco adrenalinovějšího. V těchto případech se vyplatí zařídit si i cestovní připojištění rizikovějších sportů.

Ať už se ale chystáte na cokoliv, přejeme vám krásnou dovolenou u nádherného Chorvatského moře!

Zpět