Zpět

Objevujte nové světy! Vydejte se do těch nejkrásnějších hlubin naší planety.

Lákají vás neobvyklá místa, ale už toho máte mnoho procestováno? Zkuste to mimo pevninu. Pod vodou se totiž skrývá celý nový a často ještě ani vědci neprobádaný svět.

Jestli jste někdy přemýšleli nad tím, jaké to je plavat poblíž desítek žraloků nebo se chtěli kochat krásou průhledných medúz a barevných rybiček, máme pro vás pár tipů, kam vyrazit. Pro ty nejhezčí “úlovky” je ale potřeba vyrazit za hranice a taky se ponořit pěkně hluboko, nezapomeňte proto na potápěčské pojištění. Bez toho by se vám mohl výlet v případě úrazu pěkně prodražit.

Jezero plné medúz

(Palau, Tichý oceán)

V pohodě a klidu si plavete a najednou se všude kolem vás rozprostře hejno zlatých medúz. Tohle není výjev z hororu ani knihy Stephena Kinga. A i když na první dobrou může pro někoho působit děsivě, jedná se o impozantní podívanou, po které prahne nespočet amatérských i profesionální potápěčů. Naskytne se vám, když se vypravíte k Jezeru medúz v Palau, které se nachází v Tichém oceánu. Medúz jsou zde miliony a spatřit můžete třeba známou Talířovku ušatou. Jejich žahadel se bát nemusíte. Vzhledem k tomu, že se v jezeru nenachází žádný přirozený predátor, žahadla medúzám zakrněla, a jsou tak naprosto neškodné.

Bajkal, to jsou tuleni a UFO

(Rusko)

Pravým dobrodruhům doporučujeme potápění v Ruském Bajkalu. Toto nejstarší a nejhlubší jezero na světě ukrývá nespočet endemitů, tedy takových druhů, které se nevyskytují nikde jinde než tady. Uvidíte zde mimo jiné třeba tuleně, kteří jsou ohroženi nezákonným lovem, nebo jesetery. A pozor. Objevují se i názory, že se na dně Bajkalu vyskytuje tajemné monstrum nebo základna UFO. Kdo ví, co při potápění objevíte právě vy. Pokud se ale rozhodnete potápět do větších hloubek než je 40 m, nezapomeňte, že se vaše aktivita zařadí do kategorie extrémních sportů.

Kokosový Ostrov a Jurský Park

(Costa Rica)

Kokosový Ostrov poblíž Costa Ricy je mezi potápěči známý hlavně hojným výskytem žraloků, ale také obecně svou přírodní rozmanitostí. Natáčely se tady proto některé scény ze slavného Jurského parku. Pokud se zde rozhodnete potápět, uvidíte hejna kladivounů, mant, rejnoků, ale i delfíny a želvy. Žije zde také 27 druhů endemických ryb.

Dostupné Rudé moře aneb podmořský ráj

(Egypt)

Rudé moře je asi nejznámější potápěčskou destinací, která je pro nás evropany také lehce dostupná. Nejčastěji se totiž jezdí potápět do Egypta (do okolí Hurghady). Zde se nachází nejrozmanitější fauna a také nádherné korály. Ne nadarmo se tak místnímu podmořskému světu říká podmořský ráj.

Potápění je úžasný sport, který i mezi Čechy nabývá na popularitě. Vždy je ale důležité myslet na své zdraví a bezpečí. Pokud se potápíte do hloubky do 40 m, jedná se o sport adrenalinový. Pokud se ale rozhodnete pro větší hloubky, jde již o sport extrémní. Myslete proto vždy na to, abyste se správně pojistili.

Zpět