Zpět

Potopte se za vraky! Jsou blíž, než byste čekali.

Potápění je adrenalinový sport, při kterém můžete vidět to nejhezčí z podmořské flory a fauny. Co jej ale zkusit posunout ještě dál? Při potápění se dá totiž vidět ještě mnohem víc, než jen přírodní úkazy.

Ano, jsou to vraky. Ztroskotané nebo zaplavené lodě či letadla jsou většinou pozůstatkem válečných konfliktů - nejčastěji 2. světové války. Starší dřevěné vraky totiž tolik nevydrží, zejména v teplých mořích, a tak se za nimi jezdí do chladnějších destinací (Severní moře či Balt), kde je možné najít vraky až z 16. století. A kdo ví, třeba v některých z nich při ponoru naleznete bájný poklad. Kde se za nimi vydat? Některé destinace jsou nám blíž, než byste čekali.

Polsko - Zachovalé tankery

Na dně Baltského moře prý leží na 60 000 vraků, které jsou díky “baltským” podmínkám skvěle zachovalé. Na dně zde leží například Goya - vrak nákladní lodi, která evakuovala německé obyvatele z Gdyně, Burgmeister Petersen - tanker, který sloužil jako základna pro německé ponorky a ztroskotal zde za 1. světové války či Franken - velký tanker potopený za 2. světové války.

Chorvatsko - Rakousko-uherský Titanic

Chorvatsko, které je známé spíše pro oblázkové pláže a rekreační účely, vás může překvapit množstvím vraků, které jsou zde k vidění. Od Istrie po Dalamácii se táhnou vraky všeho druhu. Najdete zde například Baron Gautsch - vrak rakousko-uherského luxusního osobního parníku, který se potopil v srpnu 1914, když najel na vlastní, rakousko-uherskou minu, či Szent István - vrak bojové rakousko-uherské válečné lodi. Byla to jedna ze čtyř lodí stejné třídy, které tvořily základ námořní síly říše. Vrak bývá nazýván "rakousko-uherským Titanikem" a potápění k němu patří k vrcholným potápěčským zážitkům na Jadranu.

Francie - Váleční velikáni

Pokud se za vrakovým potápěním vydáte do Francie, uvidíte spoustu pozůstatků z obou světových válek - lodě, letadla a dokonce i ponorky. Jednou z nich je Le Rubis - ponorka z druhé světové války, která je 66 metrů dlouhá. Dalším velikánem je letoun Wildcat, který byl potopen za dodnes neznámých okolností.

Egypt - Tragický Salem Expres

Na vraky se dá jet i do námi Čechy oblíbené destinace, egyptské Hurghady. Několik vraků se nachází přímo na jejím pobřeží (El Mina, Suzanna a Belina), za některými je potřeba vycestovat o kousek dál (Salem Expres). Konkrétně Salem Expres má zajímavý, ale tragický příběh. Byl to egyptský trajekt, který vezl poutníky z Mekky a potopil se v roce 1991. Vzhledem ke zpoždění zvolil kapitán trajektu kratší cestu mezi přístavem Jeddah (Saudská Arábie) a Safagou vedoucí mezi útesy, což mu bylo osudným. Jedná se ovšem o velmi zachovalý vrak a tak stojí za to se za ním potopit.

 

Věděli jste, že je pojištění potápění naší specializací?

Zpět