Zpět

Rakija, příroda i moře. To je Balkán.

Když se řekne Balkán většina Čechů si vybaví Jugoslávii a vzápětí slavnou Rakiju. Na území balkánského poloostrova se dlouho dobu nedalo jednoduše cestovat, dnes je ale turisticky velmi atraktivní. Co přesně je tedy Balkán? A které země do tohoto regionu patří?

Jedná se o poměrně rozsáhlou oblast na Balkánském poloostrově mezi Černým a Jaderským mořem. Konkrétně zde leží státy Bosna a Hercegovina, Makedonie, Srbsko, Černá Hora, Bulharsko, Albánie, Řecko a evropská část Turecka, Slovinsko, Chorvatsko (poslední dva státy se mezi Balkánské většinou nepočítají). Mezi balkánské státy se někdy řadí i Rumunsko. Balkán je tedy poměrně kulturně rozmanitá oblast a dá se zde zažít ledacos.

Záleží jen na vás, kterou část Balkánu si vyberete, podle toho, zda máte rádi klid u moře nebo akční dovolenou.

Máme zde pro vás výběr těch nejzajímavějších míst, která na Balkáně navštívit. Rozhodně se nebojte vyzkoušet i země jako je Albánie či Makedonie, vůči kterým má spoustu lidí předsudky.

Albánie

Téměř každý asi slyšel historky o tom, že se v Albánii krade a je tam nebezpečno. Zkuste však na chvíli zahodit předsudky, a jeďte se o Albánie podívat na vlastní oči. Už dávno neplatí, že by místní byli nepřívětiví k návštěvám, spíše naopak. Albánie je otevřená turistům čím dál tím víc a začíná budovat zázemí pro služby všeho druhu. Je zde krásné moře (dokonce si můžete vybrat mezi Jónským a Jaderským), hory i příroda. Podnebí je zde suché s malým výskytem srážek a teploty v létě dosahují až 40 stupňů celsia. Kromě moře doporučujeme navštívit i města jako je Saranda (přístavní město poblíž Korfu), Butrint (archeologické naleziště patřící na seznam UNESCO) nebo Gjirokastra (také na seznamu UNESCO díky hradu ze 13. století). Pláže jsou v Albánii písečné a je zde stále (na rozdíl od turisticky rušného Chorvatska a Řecka) klid. Stačí zabalit oddechovou knihu a vyrazit odpočívat.

 

Makedonie

Podobnou pověst, jako Albánie, má i Makedonie. Stále se tedy jedná o turisty docela neobjevenou destinaci a tak zde můžete poznat i místní kulturu. Kam se vydat, pokud se rozhodnete pro cestu do Makedonie? Zkuste se stavit do Skopje, hlavního města. To je rozděleno na dvě části, které jsou architektonicky i kulturně velmi odlišné. Město totiž zasáhlo v 60. letech zemětřesení, které zničilo spoustu domů a až dodnes zde probíhá rekonstrukce. Naleznete zde však např. pamětní dům Matky Terezy, držitelky Nobelovy ceny za mír, která se zde narodila. Na náměstí Makedonie je několik obřích soch včetně krásného monumentu Alexandra Velikého.

 

Chorvatsko a Vinnetouova Plitvická jezera

Pokud se rozhodnete pro klasiku a vyrazíte do Chorvatska, zkuste pro tentokrát navštívit místo moře Plitvická jezera s vodopády, u kterých se natáčel slavný Vinnetou. Musíme vás však upozornit, že se zde zejména okolo vodopádu pohybuje velké množství lidí. Je tedy lepší vyhlídnout si vedlejší stezky a vypravit se po nich. Relativně v klidu si tak vychutnáte travertinové kaskády, které rozhodně stojí za vidění.

 

Rakija, Ćevapi a Börek 

Jak jste správně pochopili, toto nejsou názvy měst ani zemí. Když ale píšeme o Balkánu, nesmíme zapomenout tyto tři speciality zmínit. Jedná se o typické místní pochutiny. Rakiju každý dobře zná. Jedná se o klasickou balkánskou pálenku, kterou zde starousedlíci sami pálí snad v každém státě. Zatímco v Turecku a Řecku je rakija anýzová, v západní části Balkánu se název používá pro celou škálu ovocných pálenek (nejčastěji jde o slivovici, stejně jako u nás na Moravě). Ćevapi se česky řekne čevapčiči a je to nejrozšířenější pochoutka z mletého masa na kterou zde narazíte. Rozhodně ji ochutnejte. Další specialitou je Börek, listové pečivo plněné sýrem, mletým masem, zeleninou nebo jinou náplní.

 

Ať už se na Balkán vypravujete za dobrodružstvím, jídlem nebo mořem, nikdy nezapomínejte na řádné cestovní pojištění. Přestože se může zdát, že jedete jen „za roh“, je dobré být připraven na vše.

Zpět