Zpět

Rakousko nejsou jen Alpy a štrůdl, ale i historie a adrenalin

Lidé na ulici pijí pivo z keramických korbelů v tradičních kožených kalhotách lederhosen a dirndl krojích. Mládež si z mobilů nepouští pop music, ale Mozarta a Beethovena a učí se taneční kroky na tradiční ples v opeře. U toho ukusují pravý vídeňský schnitzell a štrůdl. Někde z tyrolských Alp se ozývá jódlování. Tak takhle to dnes v Rakousku určitě nevypadá...

Přesto si zde pořád můžete dát dobré pivo, veliký řízek i výborný štrůdl a vyrazit do krásné alpské přírody. Rakousko je ideálním místem pro dovolenou v zimě i v létě. Co všechno zde navštívit? Přírodu, města, adrenalinový park, ale i rakouský „Vatikán“ - republiku Kugelmugel.

Kugelmugel

Architektonický objekt kulovitého tvaru vytvořený rakouským architektem Edwinem Lipburgerem. To je Kugelmugel umístěný na oploceném pozemku v severozápadní části vídeňského zábavního parku Prátr. Budova a pozemek jsou sídlem tzv. "Republiky Kugelmugel", protestního mikrostátu, vyhlášeného Edwinem Lipburgerem v roce 1976.

Po vystavění objektu se totiž architekt dostal do konfliktu s úřady kvůli stavebnímu povolení. Na protest vyhlásil "Republiku Kugelmugel" a svůj kulovitý objekt označil za nezávislý stát. Pozemek s budovou je ohraničen vysokým oplocením zakončeným ostnatým drátem. Území je označeno velkými tabulemi s nápisy "Republik Kugelmugel", "Grenzübergang" (hraniční přechod), znakem "republiky" a informačními texty s protestním obsahem, napadajícími rozhodování rakouských úřadů. Odehrávají se zde nejrůznější besedy a výstavy.

Tiergarten Schönbrunn a zámek

Nejstarší zoologická zahrada na světě, která se již od dob Marie Terezie nachází ve Vídni. Mnohokrát byla zvolena za vůbec nejlepší zoo v Evropě.  Zoo tvořící součást Schöbrunnu patří do světového kulturního dědictví UNESCO. Minulý rok zde otevřeli žirafí park, který je zážitkem jak pro děti, tak pro dospělé. A když už jste v Schönbrunnu, navštivte také zámek, který se řadí k nejkrásnějším barokním areálům Evropy. Nezapomeňte, že zámek Schönbrunn je nejnavštěvovanější rakouskou památkou. Doporučujeme si zajistit předem z pohodlí domova online-vstupenku.

Wildschönau v Tyrolsku

V tyrolském údolí Wildschönau se zase pokocháte nádhernou přírodní scenérií. Jsou zde velmi dobře značené turistické, lezecké, naučné i cyklistické stezky různých stupňů obtížnosti.

Jezero Attersee

V Rakousku sice nemají moře, mají zde spoustu krásných, čistých jezer. Mondsee a Traunsee jsou asi nejznámější, my doporučujeme Attersee. Podél jezera je velké množství pláží a v létě je teplota křišťálově čisté vody až 25°C. A pozor, v jezeru se kromě koupání dá i potápět! V některých místech dosahuje hloubky až 172 metrů a viditelnost pod hladinou je 25 metrů. Vybavení si lze zapůjčit a pod vedením instruktorů poznat svět potápění. K vidění je pod vodou spousta druhů ryb a také podvodní kůly, na kterých stojí staré rybářské domky. Pro tuto činnost však doporučujeme pořádné cestovní připojištění!

Velkým zážitkem je také posezení v Panoramagasthof Druckerhof poblíž Unterachu, odkud je nádherný výhled na celé jezero. Na každém jezeru je samozřejmě i možnost plavby výletní lodí.

Adrenalinový park Area 47

Area 47 (pozor, neplést s americkou Area 51) je obrovský outdoorový park se všemi možnými adrenalinovými aktivitami – rafting, bungee jumping nebo horolezectví a mnoho dalšího. Je zde i největší lanové centrum na světě a můžete se vydat i na průzkum jeskyní a projet se na raftu. Ve vodní části parku se můžete koupat, hrát beach volejbal nebo zkusit tobogány či vodní katapult, který vás vystřelí do výšky 10 metrů nad jezero. I zde nezapomeňte, že pojištění je základ.

Tyrolské Alpy a Štýrsko

Pokud mluvíme o Rakousku, nemůžeme zapomenout na nádherné Alpy. Západní část Rakouska patří Tyrolsku. Převážně celým územím prochází alpské pásmo a je tak nejvyhledávanější oblastí v zimě i v létě. Najdeme zde nejvyšší horu Rakouska – Grossglockner s nadmořskou výškou 3 798 metrů. Oblast se vyznačuje velkým množstvím ledovců, na jednom z nich, Hintertuxu, lze lyžovat dokonce celoročně.

V jihovýchodní části Rakouska nalezneme druhou největší spolkovou zemi Štýrsko. Tato spolková země je často přezdívána zeleným srdcem Rakouska – území je totiž bohatě pokryto lesy, horskými masivy, loukami, vinicemi a řekami. Na severu Štýrska najdete ledovcový vrchol Dachstein s vápencovými stěnami.

Rakousko má tedy rozhodně co nabídnout. Pokud pojedete po vlastní ose a budete si chtít například sami vařit, nezapomeňte, že v neděli si zde nenakoupíte. Obchody jsou v tento „sváteční“ den zavřeny. Přejeme krásný pobyt!

Zpět