Zpět

Tady si bombardino nedáte. Zato si užijete pořádný freeride! Kam vyrazit za netradičním lyžováním?

Zima je opět tady a všichni přemýšlíme, kam letos vyrazit na hory. Špindl? Harrachov? Nebo Bílá v Beskydech? A není už to trochu nuda a každoroční klišé? Zkuste letos popustit uzdu fantazii a vyrazit někam, kde jste ještě nebyli. Lyžování může být dokonce i adrenalinový sport. Je ale potřeba sbalit kufry a vycestovat za hranice. A věřte, že lyžařský svět nekončí v Alpách...

Mt. Baker - tady si bombardino na svahu nedáte

Mt. Baker je oblíbená destinace pro freeride v USA. Nenajdete zde umělý sníh, restaurace a dokonce zde není ani elektřina. Zato je tady parádní prašan a nádherná příroda. Upozorňujeme, že tahle destinace je opravdová divočina. V okolí nenajdete luxusní hotely, ani jiné turistické vybavení. Místní podmínky jsou vhodné pro lyže do volného terénu nebo pro snowboard. Lanovek zde najdete osm a fungují na diesel. Pokud se rozhodnete na tuto adrenalinovou jízdu vyrazit, je nutné respektovat místní pravidla a nařízení, která najdete na vstupních stanicích lanovek.

Svanetie a Gudauri - lyžování v exotické Gruzii

Gruzie má obrovské a krásné hory - Velký Kavkaz svou velikostí předčí i staré známé Alpy. Úžasné jsou hory v Gudauri - kopce jsou zde mírnější a připomínají obrovské pastviny. Ve Svenetii se nachází lyžařské středisko, kde celodenní permanentka stojí jen něco okolo 300 korun. Levná cena si ale vybírá svou daň jinde - sjezdovky nejsou úplně nejlíp upravené - opět proto doporučujeme vzít si lyže do volného terénu, s carvingovými byste mohli mít problém. Celá oblast je navíc zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Kyrgyzstánský “evropský” Karakol

Kyrgyzstán je ještě stále turisticky neobjeveným rájem. Když se zde ale vypravíte lyžovat, budete příjemně překvapeni z poměrně velkého množství vleků a lanovek. Nejvíce “evropským” lyžařským střediskem je pak Karakol, který leží ve stejnojmenném přírodním parku. Stejně se jmenuje i blízké město, které leží v rovině. Můžete se ubytovat jak zde, tak na kopci. Pokud vyrazíte na Karakol, nemusíte se bát toho, že byste “frčel” jenom freeride, jsou zde i perfektně upravené sjezdovky.

Indický Gulmarg - freeridový ráj

Indii si zřejmě spojíte spíše s teplem a přelidněnými městy. Málokdo přemýšlí nad tím, že by si do Indie jel zalyžovat. Je to ale možné. Gulmarg je poměrně známou zimní turistickou destinací a už několik let je tady postavená perfektní kabinová lanovka, která vás vyveze do 4000 m.n.m. Přesto je Gulmarg stále rájem pro freeridisty a nabízí jiný zážitek než klasické turistické destinace. Nejsou zde žádné upravené či vyznačené sjezdové tratě. Nezapomeňte proto, že je důležité myslet na svou bezpečnost a sjednat si pojištění extrémních sportů.

Zpět